A pályázati kategória kódja: NTP-SPEC-22

NyelvElek és RímElek – Megőrzök és fejlesztek”

(Alcím: A tehetség utat tör!)

2022 májusában nyertünk támogatást egy komplex tehetséggondozó szakkör megvalósítására. A kiírásnak megfelelően (Nemzeti Tehetség Program – A speciális fejlesztést célzó programok támogatása NTP-SPEC-22) pályáztunk fő célja az anyanyelvi területen tehetséges tanulók támogatása; a nemzeti nyelv értékeinek megőrzése, művelése. Értékteremtés irodalmi alkotások létrehozásával (mese, novella, vers); a tehetséges tanulók segítése, tehetségük kibontakoztatása játékos, élménypedagógiai eszközökkel (kommunikációt fejlesztő társasjátékok). Felhasználjuk a digitális tér adta lehetőségeket is. Az új kezdeményezésű programunkban, saját irodalmi alkotások írására ösztönözzük a gyerekeket (kreatív írás). Önismereti foglalkozásokkal erősítjük gyenge oldalukat; segítjük, hogy megismerjék saját erősségeiket.

A 4 etapos program minden részének végén legalább egy alkotás születik minden tanuló tollából. Így a 4 téma hagyományőrző és értékteremtő is egyszerre:

1. nov.13. a magyar nyelv napja;
  2. jan. 01. Petőfi centenárium;
  3. márc. 02. Arany János születésnapja;
  4. jún. 04. a nemzeti nyelv mint a magyarságot összetartó erő.

Tervezzük palóc nyelvjárási terület (Gyöngyöspata) meglátogatását, hogy tanulóink megértsék, milyen értékeket képviselnek a tájnyelvi változatok, s miért fontos – a nemzeti nyelv sokszínűsége érdekében – megőriznünk őket. Ízelítőt kaphatnak a palóc nyelvi-irodalmi kultúrából, de megismerhetik népviseletüket, szokásaikat is.

A rajzban tehetséges tanulók bevonásával illusztrátorokat kapunk az elkészült irodalmi művek képi megjelenítéséhez.

Az alkotásokat bemutatjuk az iskolai honlapon. Az elkészült művek rögzítése, szerkesztése is (részben) a programban szereplő tanulók feladata lesz, így gazdagodhat digitális ismeretük.

Reméljük, a bemutatott produktumok segítségével többen kedvet kapnak a nyelv ápolásához; ráéreznek az írott szövegek alkotásának ízére, a nemzeti nyelv értékei megőrzésének, az igényes nyelvhasználatnak a fontosságára. A legjobb alkotásokat egy kiadványban megőrizzük az iskolai könyvtár számára is.

A program része lesz még a szakköri órákon kívül:

• egy egész napos „látóút” színházlátogatással; Állatkert – Varázshegy
  • lazító programok: Kalandpark – önismereti „tréning”
  • kirándulások
  • a szülők bevonásával történő csoportos foglalkozás.

Bízunk benne, hogy maradandó élmény nyújt a program a tanulók számára!

Balázs Edit

a Humán munkaközösség vezetője

Gyöngyös, 2022. Június 01.

Nyitó foglalkozás Power Point bemutatója

Improvizációk

(A Dixit táblajáték kártyaképei alapján; Rögtönzés Szókötő játék szavainak felhasználásával)

200 éve született Petőfi Sándor