Iskolánk, az Arany János Általános Iskola 1996-ban a 3. számú Általános Iskola és az 5. számú Általános Iskola összevonásával jött létre. 1997-ben vettük fel a magyar irodalom kiemelkedő költőjének nevét. Az intézmény egyik elődiskolája az 1894-ben állami kezelésbe vett Alsóvárosi, közismertebb nevén „Sóházi” iskola, amely a Jókai úton lévő 1996-ig használt épületben 3. számú Általános Iskolaként működött. A hely szűkössége miatt 1975-ben felépült a Jeruzsálem úti épület is, és ettől fogva az alsó tagozat maradt a régi, ódon, de családias és mindenki által szeretett „Sóházi”-ban. A másik elődiskolát 1960-ban adták át, és 5. számú Általános Iskolaként működött a Budai Nagy Antal téren az 1996-os összevonásig. Az integráció után itt kapott helyet az alsó tagozat, a „Sóházi” épülete pedig egy középiskola gyakorlóhelye lett. Több mint tíz év telt el így, amíg az önkormányzat döntése értelmében, a gyereklétszám csökkenése miatt, eladásra és lebontásra került 2007-ben a volt „Ötös”. Helyén bevásárló központ épült. A bontás miatti szomorúságunkat csak az enyhítette, hogy a vételárból a Jeruzsálem úti épület teljes felújítására került sor. A bővítéssel lehetővé vált, hogy mind a nyolc évfolyam egy helyen, korszerűbb körülmények között folytassa a munkát. Intézményünk a város központjához közel, sűrűn beépített lakótelepi környezetben található. Az átépítéskor kívül és belül is világos, vidám színeket kapott az épület. Az udvaron Varga Imre „Játszó medvék” című szobra található, amely a volt 5. számú iskolából került át. A tanórai és tanórán kívüli tevékenység 16 tanteremben, 8 szaktanteremben, csoportfoglalkozásra szolgáló 3 bontóteremben és a sajátos nevelési igényű tanulók fejlesztésére alkalmas fejlesztő teremben folyik. Valamennyi tanterem és szaktanterem műszaki kialakítása alkalmas az internet csatlakozásra. A tanórai és szabadidős sporttevékenység a tornateremben, a bővítés során elkészült tornaszobában, a kondicionáló teremben, a tornapályán és a sportudvaron zajlik. 2013 nyarán az iskola alapítványának támogatásával kültéri kondigépek kerültek az udvaron elhelyezésre. Az ismeretszerzést és a szabadidő hasznos eltöltését szolgálja a 17 000 kötetes iskolai könyvtár. Az épületben tálalókonyha és ebédlő, valamint iskolai büfé biztosítja a tanulók igény szerinti étkeztetését, illetve az orvosi szobában folyik az iskolaorvosi ellátás. 2013 nyarán új tankonyha került kialakításra, mely a technika oktatás feltételeinek javítását eredményezte. A 2018/2019-es tanévben pályázati keretből megvalósult a mosdók teljes körű felújítása, a bejárati portál cseréje, illetve több tanterem bútorzatának cseréje.

Intézményünk fő profilja az idegen nyelvek (angol és német) oktatása. A nyelvtanítás a 3. évfolyamon kezdődik, 4. osztálytól lehetőség van az angol és német nyelv emelt szintű tanulására is. A nyelvtanulás mellett kiemelt szerepet kap az iskolai sporttevékenység és a felhasználói szintű számítástechnikai ismeretek elsajátíttatása, a technika, életvitel és gyakorlat oktatása. A nevelőtestület törekvése, hogy a felzárkóztatásra, fejlesztésre szoruló és a valamilyen területen tehetséges gyerek is megkapja a fejlődéséhez szükséges foglalkozást. Ezt szolgálják a fejlesztő foglalkozások, a napközi, tanulószoba, a csoportbontások, a nívócsoportos magyar- és matematikaoktatás, a választható és tanórán kívüli foglalkozások, a projektfoglalkozások, a gazdag szabadidős tevékenységek. A 2019/2020. tanévtől 1-2. évfolyamon felmenő rendszerben bevezetésre került tantárgyi keretben a Sakkpalota program. Az iskolai tevékenység szerves részei a táborok /életmód, szabadidős, környezetvédő, vándor, sí, erdei iskola/. Hagyományőrző és hagyományteremtő rendezvényként 1997-ben először rendeztük meg az Arany János vers- és prózamondó versenyt és az Arany János angol nyelvhasználati versenyt. Előbbi kistérségi, utóbbi megyei rendezvénnyé nőtt. Minden második évben rendezzük meg az Arany gálát, amely az iskola tanulóinak kulturális seregszemléje, illetve a szülői szervezet és az iskolai alapítványok védnökségével jótékonysági bálunkat. Elért eredményeink arra köteleznek bennünket, hogy egyrészt őrizzük hagyományos értékeinket, másrészt olyan innovatív iskolát működtessünk, amely a régi színvonalon felel meg az új kihívásoknak és elvárásoknak.

2016 tavaszától iskolánk regisztrált, 2019 tavaszától akkreditált Tehetségpontként működik.

A Szent Anna-tó örökbefogadása

2014 májusában a Gyöngyösi Arany János Általános Iskola örökbe fogadta a Sár-hegyen található Szent Anna-tavat. A Sár-hegy elhelyezkedésénél és természeti értékeinél fogva mindig is fontos szerepet töltött be iskolánk természettudományos oktatásában. A diákjaink rendszeresen túráznak a zoológiai és geológiai tanösvényen, ahol ismertető táblák szöveggel, színes ábrákkal mutatják be a változatos növényzetet, és a ritka állattani értékeket, kiemelten a védett és fokozottan védett fajokat. A kirándulásokon szerzett megfigyelések és ismeretek jól hasznosíthatók a tanítási órákon, segítik megszerettetni a természetet, nagyszerű teret adnak környezetvédelmi nevelésünkben a továbblépésre. Örökbefogadásunkkal azt szeretnénk elérni, hogy diákjaink iskolai és családi kirándulásaik alkalmával, aktív tevékenységükkel segítsék e természeti kincs megóvását.